Protocoale şi acorduri de colaborare

TIPUL ACORDULUI TITLUL INSTITUŢIILE IMPLICATE
1 PARTENERIAT EDUCAŢIONAL Program Național „ECO Educația” ECOTIC și Junior Achievement România.
2 PARTICIPARE Campania Globală pentru Educație”, I.S.M.B.
3 Parteneriat inter-instituţional Pași către destin” Colegiul Național „Victor Babeș”
4 Parteneriat interinstituţional

Zâmbet prin teatru”

Șc. Nr.4, Șc. Nr. 49, Șc. Nr. 50, Șc. Nr. 52, Șc. Nr. 56, Șc. Nr. 64, Șc. Nr. 307 și Colegiul Economic „A.D.Xenopol”
5 Proiect de parteneriat educațional Este timpul să ne cunoști”, încheiat Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida”
6 Proiect de parteneriat educațional Proiect de educație ecologică „Make it green, make it count!”

AIESEC București în parteneriat cu următoarele țări: Peru, Brazilia, Kazakstan, Egipt, Ucraina, Moldova, Indonezia

7 Proiect de parteneriat educațional

Ne informăm, conștientizăm și protejăm” –proiect de educație ecologică

Primăria Municipiului București, Direcția Generală Dezvoltare Urbană

8 Proiect de parteneriat educațional

NECENZURAT”-proiect național de prevenire a consumului de tutun, alcool și droguri în școli,

Agenția Națională Antidrog, ISMB.

9 Proiect de parteneriat educațional

Unde-i lege, nu-i tocmeală” – proiect de prevenire a delicvenței juvenile și victimizării minorilor,

Direcția Generală de Poliție a Municipiului București, Serviciul de Analiză și Prevenire a Criminalității

10 Proiect de parteneriat educațional

Fabuloasa lume a banilor” – proiect realizat de în parteneriat cu în scopul promovării educației financiare și dezvoltării abilităților antreprenoriale ale elevilor din învățământul primar și gimnazial..

M.E.N ȘI B.C.R

11 Proiect de parteneriat educațional Program de educație ecologică „Primăvara Școlilor-2013” Primăria Sectorului 2, Serviciul-Educație, Sport, Agrement.
12 Proiect international

eTwinning ––“Green kids”

U.E
13 Proiect international eTwinning ––„Christmas card exchange” U.E
14 Proiect international eTwinning ––„Clean our Planet”. U.E
15 Proiect de parteneriat educațional Proiect educațional Always Procter&Gamble , MEN și ISMB.
16 Proiect de parteneriat educațional Ziua Siguranței pe Internet” ZIBO, ISMB
17 Proiect de parteneriat educațional Crosul Tineretului” Primăria Municipiului București
18 Activitate educativă

ABC-ul animalelor de companie”.

Asociatia Veterinarilor din România
19 Activitate educativă

Festivalul de colinde „O, ce veste minunată!” – program de formare și dezvoltare a simțului artistic al elevilor.

Primăria Sectorului 2.
20 Proiect de parteneriat educațional Proiectul Centrelor Pilot de Învățare și Evaluare „Comper”.

Fundația pentru Științe și Arte Paralela 45, MECTS
21 Proiect de parteneriat educațional Premiile Adrian Mercan” – Organizația ABI FUNDATIE în ,ISMB, Administrația Fondului Cultural Național
22 Proiect de parteneriat educațional Stop accidentelor rutiere! Viața are prioritate!”- Brigada de Poliție Rutieră București și ISMB.