Proiect: Sistemul solar

Nu stim cat de pasionati sunteti de astronomie sau planetologie sau astrofizica sau Univers, dar cu siguranta ati auzit de ele si v-au starnit curiozitatea si dorinta de a afla mai mult!

In acest sens, dna inv. Elena Tanasescu a lansat o provocare elevilor dansei de la clasa a III-a C, la inceputul semestrului al doilea:

Cine vine cu cea mai originala macheta a sistemului nostru solar?

La realizarea proiectului au fost bine-veniti si parintii sau bunicii, iar elevii au fost incurajati sa lucreze si in echipe! A fost o adevarata vanatoare de informatii, de materiale, de planuri de actiune, toate acestea adunandu-i laolalta pe mici si mari: un timp de calitate petrecut impreuna!

Suntem siguri ca va vor placea una sau alta din ideile de machete pe care vi le propunem in continuare, pentru realizarea propriului proiect legat de Sistemul solar.

Asadar: ce a iesit?

Iata:

sistemul solar_spg2

sistemul solar_spg3

sistemul solar_spg1

sistemul solar_spg4

sistemul solar_spg12

sistemul solar_spg8

sistemul solar_spg9 sistemul solar_spg10

sistemul solar_spg11

sistemul solar_spg5

sistemul solar_spg6

sistemul solar_spg7

Acestea sunt machetele noastre, de care suntem foarte mandri! Iar daca doriti sa si cititi despre planete si Soare si centura de meteoriti sau planete pitice, o descriere succinta a acestora puteti gasi aici.

Ne revedem curand cu un nou proiect!

Ai Dvs., elevii clasei a III-a C:

sistemul solar_spg13